Yeni Başlayanlar için Mozart

130 okuma

Mozart kadar üretken bir besteciyi seçilen birkaç eser özelinde tanıtmak oldukça zor ancak hiç dinlememiş kulakları derinlik ile boğmayan ve besteci hakkında fikir veren bir liste hazırlamak zorundayım. Umarım faydalı ve merak uyandırıcı olur.

Re Majör Rondo – K.485

Heyecan ve neşe dolu bir piyano eseri ile başlamayı uygun buluyorum. Batı Müziği’nde Rondo formlar genelde bir ana tema ve varyasyonlarının (iki veya daha fazla) tekrarı üzerine kuruludur. Bu eserde de açılış temasının farklı sunuşlarını işiteceksiniz. Eğlenceli olduğu kadar derinlik sahibi bir eser.

1. Korno Konçertosu – K.386b

Daha önce korno dinlemediyseniz enstrüman için yazılmış kısıtlı repertuvarın göz bebeği eserlerinden birisi. İlk bölümün dinlenmesi yeterli.

23. Piyano Konçertosu / II. Bölüm / Adagio – K.488

Mozart’ın Piyano Konçertoları başlıbaşına harika yapıtlardır. Her biri bestecinin hemen her dönemine şahitlik etmiş yapıtlar içerisinde biraz hüzünlü ve duygusal yapıda olan bu Adagio bölümün dinlenmesi çok önemli. Melodik zenginlik göz kamaştırıcı şekilde ışıldıyor.

11. Piyano Sonatı / I. Bölüm / Tema con variazioni- K.331

Mozart Piyano Sonatları her piyanist için vazgeçilmez bir repertuvardır. Benim seçtiğim eser birbirinden farklı ve kısa temalardan oluşan, Mozart’ın bir melodiyi ne denli beceri ile geliştirebileceğini ispatlayan tadımlık eserler seçkisi oldu. Yaklaşık on dört dakika süren bu dinletiden sonra arzu edilen bir piyano sonatı dinlenebilir.

Figaro’nun Düğünü Operası / III. Bölüm / Düet: Sull’aria- K.492

Yeni başlayanlar için Opera tavsiye etmiyorum ancak bu meşhur operanın üçüncü perdesinde harika bir düet var. Bu kısa aryayı dinledikten sonra Mozart’ın Opera türüne olan hakimiyeti sizde merak uyandırabilir.

YORUM YAP

Your email address will not be published.