Yeni Başlayanlar için Kalkbrenner

92 okuma

Bu seri ile çoğu müzikseverin ismini dahi bilmediği piyanistleri tanıtmayı planlıyorum. İdeal olarak daha önce hiç Chopin dinlememiş birisine Kalkbrenner’de aynı mesafededir. Bu keşifler bize “tanınmış” sanatçıların dışında yaşamış ve pek çoğuna öncülük etmiş yeni isimler ve eserler tanıtacak.

Burada Kalkbrenner ile ilgili biyografik bilgi paylaşmayacağım. Onu en iyi müziği ile tanımanızı, merak etmeniz durumunda internet aracılığıyla hayat hikayesini okuyacağınızı umuyorum.

1. Piyano Sonatı / III. Rondo – Presto / Op. 1

Kalkbrenner’in ilk bestesi olma özelliği taşıyan sonatın son bölümü hem klasik dönemin tanıtılması hem de genç bestecinin olgunlaşmamış ilk fikirlerinin temsili konusunda aydınlatıcı bir seçki. Hızlı bir tempoda farklı varyasyonlarını dinleyeceğiniz sevimli bir melodi.

2. Piyano Beşlisi / II. Andante Quasi Adagio / Op. 81

Klarnet, korno, viyolonsel, bas ve piyano için yazılmış Beşli’nin ikinci bölümü oldukça zarif. Korno’yu bir Beşli’de dinlemek oldukça zevkli.

1. Piyano Altılısı / III. Cantabile / Op. 58

Piyano Altılıları ile çok sık karşılaşılmaz. Kalkbrenner’in Piyano Yedilisi de var ancak bu Altılı’nın üçüncü bölümü pek çok ruh halini bir arada sunan bir oda müziği adeta.

Chopin’in Mazurka’sı Üzerine Çeşitlemeler / Op. 120

Chopin tam bir Kalkbrenner hayranıydı. Besteci, Chopin’e beraber çalışmayı önerse de yıllar süren bir program çizdiği için Chopin bu teklifi kibarca geri çevirmiştir. Kalkbrenner’in bu eseri Chopin’in bestesi olan bir Mazurka’nın çeşitlemeleri üzerine, uzun ve yaratıcı bir üründür.

YORUM YAP

Your email address will not be published.