Yeni Başlayanlar için Field

104 okuma

Noktürn müzik türünün mucidi olarak anılan Field harika bir piyanisttir. Beethoven’ın konuşma defterlerine kadar yansıyan bu virtüözün elbette noktürn dışında işitilmesi gereken harika ezgiler ile süslü yapıtları mevcut. Sizler için John Field’i tanıtmaya çalışacağım; elbette müziği ile.

4. Noktürn / H.36

Gizemli ve puslu bir ruh halini yansıtan eser, Noktürn türünün gelişmemiş ancak ustaca betimlenmiş halini merak edenler için mutlaka dinlenmesi gereken bir eser. Bir başka neden ise Chopin’in Field’den ne kadar etkilendiğini anlamak olabilir.

2. Piyano Konçertosu / I. Allegro moderato / H.31

Field gibi romantik bir bestecinin Piyano Konçertosu nasıl olabilir sorusunun yanıtı şeklindeki bu eser dönemin bestecisi ve müzik eleştirmeni R. Schumann tarafından da takdir ile karşılanmıştı. İlk bölümden memnun kalanların tamamlaması gereken bir konçerto.

3. Piyano Sonatı / I. Non troppo allegro / H.31

Clementi gibi bir efsanenin öğrencisi olup klasik sonat formunu bu kadar geride bırakabilmek Field’e özgü olsa gerek. Dinlerken şaşıracağınız ufuklar.

6. Noktürn / H.40

Melodik yapısı zengin bir başka noktürn. Bu sefer farklı olan eserin eski dönem kare piyano ile icra edilmmiş olması. Dönem enstrümanlarının büyüsünü sevenlere.

YORUM YAP

Your email address will not be published.