Yeni Başlayanlar için Brahms

(1833 – 1897)

99 okuma

Romantik dönemin en önemli bestecilerinden birisi olan Brahms’ın eserlerinden amatör kulaklar ve daha önce hiç dinlememiş olanlar için en uygun olanlarını Parter okurları için aşağıda derledim.

Besteleri içerisinde, bütüne göre işitsel hazmı diğerlerine göre daha kolay olan eserleri kısaca tanıtmaya çalışacağım.

Macar Dansları

Klasik müzik dinlesin veya dinlemesin hemen herkesin ilgisini çekecek ve yaygın olarak çalınan 5 numaralı Macar Dansı’nın yanı sıra toplam 21 adet dans mevcut. Piyano ve orkestra için düzenlemeleri dinlenebilir.

1. Senfoni Opus 68

Brahms, eskizleri 1854 yılına dayanan ve prömiyeri 1876 yılında yapılan eser üzerinde 21 yıl çalıştığını ifade etmiştir. Böylesine emek harcanan bir eseri pas geçemezdim.

Eseri dinlemeye başladığınızda görkemli bir açılış ile karşılaşacaksınız. Arka planda duyulan davul size iki dakika boyunca eşlik edecek. Sizi neyin beklediğini bilmediğiniz bir zirveye doğru götüren orkestra 29. ölçüde keskin bir sessizliğe bürünecek, melankolik bir obua harika bir melodi ile sizi büyüleyecek.

Eserin ilk bölümü yaklaşık 13 dakika sürüyor ve ilk defa senfoni dinleyenler için yeterli. Devamını dinlemeden burada kesmek zor gelebilir ancak tamamını dinlemek isterseniz bölünmeyeceğine emin olduğunuz bir mekan ve zamanda deneyin.

Söylenilenin aksine, eserlerin arzu ettiğiniz bölümlerini seçerek dinleyebilirsiniz. Bu uygulama 18 ve 19. yüzyılda konser programlarında da yapılırdı.

Daha fazla bilgi verip büyüyü bozmak istemiyorum, keyifli dinlemeler.

3. Senfoni / III. Bölüm / Poco allegretto Opus 90

Yukarıda izah ettiğim gibi, eserin tamamını değil sadece III. bölümünü dinlemenizi öneriyorum. Brahms severlerin vazgeçemediği ve pek çok filmde kullanılan bu hüzünlü melodiyi seveceksiniz.

Kısa Piyano Eserleri Opus 117-119

Brahms’ın piyano için bestelediği eserler, icracıdan yüksek konsantrasyon ve duygu aktarımı talep eder. Eğer Brahms’ın piyano minyatürlerinden keyif aldıysanız aşağıda tavsiye edeceğim son eseri de mutlaka dinlemenizi öneriyorum.

Piyano Beşlisi Opus 34

Dört bölümden oluşan eserde isminden de anlaşılacağı üzere bir piyano, iki keman, bir viyola ve bir viyolonsel dinleyeceksiniz. Minyatür bir senfoni orkestrası olarak düşünülebilir ancak her bir enstrümanın duyumu az sayıda olmalarından ötürü daha ön planda olacak. İçerisinde belirli ölçülerde melankoli, heyecan ve eğlence barındıran bu eserin tüm bölümlerinin dinlenmesini tavsiye ediyorum.

YORUM YAP

Your email address will not be published.