Yeni Başlayanlar için Bach

116 okuma

Bach’ın eşsiz müziği ve armonisinde tüm kulaklar için bir eser mevcut. Onu büyük yapan temel faktörlerden birisi de belki budur.

Solo Keman Sonatı / III. Siciliana – BWV 1001

Sadece keman için müzik yazmak oldukça zordur. Solo piyano eserlerine olan tahammül enstrümanın ses aralığından kaynaklansa da keman için ses genişlikleri biraz kısıtlı ve riskli. İşte tam burada Bach isminin önemini ve büyüklüğünü anlıyoruz. Neredeyse dört dakika boyunca kemanın büyülü sesi ile bizi hapsediyor.

1. Viyolonsel Süiti / I. Prelüd – BWV 1007

Benim gibi viyolonsel sesine aşık kulaklara sahipseniz süit içerisinde yer alan altı eserin tamamını dinleyebilirsiniz. Aşağıda ilk süit’in sunuşunu yer alıyor.

Goldberg varyasyonları / Arya – BWV 988

Bir arya ve otuz varyasyondan oluşan literatürün önemli eserlerinden birisi. Klavsen sesini tanıtmanın ve belki de sevdirmenin fırsatını bu arya ile yakaladığımı umuyorum.

2. İngiliz Süiti / IV. Sarabande – BWV 807

İngiliz ve Fransız Süitleri Bach’ın görkemini tanıtan eserlerin başında gelir. Dinlendirici bu bölüm süitlere başlamak için yeterli neden.

Flüt ve Klavsen için Sonat / II: Siciliano – BWV 1031

Ruhunuzu sakin bir limana demirlemek isterseniz kendinizi Bach’a bırakabilirsiniz. Klavsen yerine arp’ın kullanıldığı bu harika eseri mutlaka dinlemelisiniz.

Lavta Süitleri

Bach’ın sürekli klavye besteleri konuşulur ancak lavta (veya Rönesans lavtası) için süitleri pek bilinmez. Bu eşsiz enstrümanı ve Bach’ın müziğini dinlemek için iyi bir başlangıç.

YORUM YAP

Your email address will not be published.