Tarihte En Çok Söylenen Ezgi ve Bestecisi

Happy Birthday To You!

89 okuma

2 Eylül benim doğum günüm. İnsan kendini şanslı hissetmeden edemiyor çünkü Eylül ayında doğan besteciler arasında Clara Schumann, John Cage, Dmitri Shostakovich, Arnold Schoenberg, Johann Pachelbel, Anton Bruckner, Henry Purcell, George Gershwin, Jean Philippe Rameau, Giacomo Meyerbeer bulunuyor. Hal böyle olunca, yılın en güzel mevsimine de ev sahipliği yapan Eylül ayının benim için yeri ayrı. 

Özellikle Clara Schumann’ın Eylül’de dünyaya gelmesi, Eylül’ü benim için daha da özel yapar çünkü Clara benim idolümdür. O’nun, sekiz çocuk ve büyük bir aşkla bağlı olduğu eşi, aile hayatına olan sevgisi, verdiği yaşam mücadelesi, canı pahasına uzun seyahatlerle para kazanmak zorunda olduğundan gittiği konserler, babasının üzerinde kurduğu baskıya rağmen müziğe ve piyanoya olan tutkusu beni hep umutlandırmıştır. Hatta zaman zaman şöyle dediğimi hatırlıyorum kendi kendime. “Ebru, Clara 19. yüzyılda imkansızlıklar içerisinde başardıysa sen bugün neyi engel görüyorsun kendine?”

Uzun bir giriş oldu eminim, Clara hakkında daha fazla okumak isterseniz her zaman olduğu gibi Aydın Büke hocamızın inanılmaz eseri “Romantizmin Işığı Clara”yı önermeden geçemeyeceğim.

Gelelim günümüzde bile bir enstrüman eğitimine başlayan herkesin en az bir kez çaldığı, ilk bestelendiği günden bugüne telif hakları tartışmalarının bir türlü sonlanamadığı şarkı “Happy Birthday To You” isimli şarkıya. 

Kimse merak etmese de acaba kim bu ezginin bestecisi diye düşünüp merak eden varsa, haydi öğrenelim. 

Happy Birthday To You” şarkı olarak bestelendikten sonra neredeyse her enstrümana uyarlandı, piyano ve keman, senfoni, solo piyano ve Obua için uyarlamaları icra edildi. Hatta Usa Today yazarı Andrew Wolfson imzalı bir makaleye göre, şarkının telif haklarını elinde tutan dünyanın en büyük üçüncü müzik dağıtım ve yapım şirketi  Warner/Chappell Music Inc. 

Warner/Chappell Music Inc. yıllardır binlerce insandan şarkıyı kullanmaları durumunda telif hakkı talep ediyormuş ki bu haklar 2030 yılına kadar bu şirketteydi.  Bir film yapım şirketinin başkanı Jennifer Nelson, Warner/Chappell Music Inc’e dava açarak şarkıyı halka vermesini, hatta yıllardır kazandığı telif ücretlerini de iade etmesini talep etmiş. Yıllarca süren davalar sonunda neyse ki 2015’de bir yargıç tarafından bu eser kamu malı olarak ilan edilmiş.

5 yaşına gelen her çocuğun öğrenip söylediği bu şarkı, Guinness rekorlar kitabına da girerek, İngiltere’de Bach, Beethoven ve Beatles’tan daha çok söylenen tek şarkı olmuş. Dünya nüfusunun 8 milyara yaklaştığını düşünecek olursak, gerçekten çok ama çok fazla sayıda insan “Happy Birthday To You” ezgisini hem seslendiriyor hem de çalıyor. Yine makaleye göre 143 film’de, onlarca reklam filminde kullanılan şarkı 18 dile de çevrilmiş.  Müziğin gücü küçümsenemez gerçekten. 

Peki bu kadar çok insana ve her evin, her yaşın dünyasına giren bu şarkıyı kim besteledi? 

Bu şarkının bestecileri Mildred Jane Hill ve Patty Smith Hill kız kardeşler. Günümüzde hala isimleri The Songwriters Hall Of Fame’de yer alıyor. Mildred ve Patty ana sınıfı öğretmeni olarak  Louisville Experimental Kindergarten School’da, Kentucky’de çalışıyorlarmış ve aslında bu şarkı Patty ve Mildred’in öğrencilerine bestelediği bir “Good Morning To All”Good Morning To You” yani “Herkese Günaydın” şarkısıymış. 

Mildred bu şarkının ezgisini, küçük kız kardeşi Patty ise sözlerini yazmış ve ilk kez 1893 yılında yayımlanmış. Bu arada da Prof. Robert Brauneis isimli bir araştırmacı yazar, Mildred’in ana sınıfı öğretmeni olmadığı ortaya çıkarmış yaptığı araştırmalarla ve bu şarkının telif hakları ile ilgili yaptığı araştırmalar için iki yıl harcasa da, pek bir kanıt da bulamamış işin aslı. 

Mildred Hill aslında o zamanlar Johann Tonsor takma ismi ile makaleler yazmış ve 1892 tarihli makalesi “Negro Music“in, mevcut siyah müziğin kendine özgü bir Amerikan müzik tarzının temeli olacağını öne sürerek, Yeni Dünya Senfonisi‘ni yaratma sürecinde Anton Dvořák’ı da etkilemiş. Daha sonra ünlü bir müzikolog ve Patty Columbia Üniversitesi Öğretmenler Koleji’nde saygın bir profesör olarak dünyaya veda eden ve dünyaya veda edene kadar da şarkısının meşhur olduğunu göremeyen Mildred’da  şanssız bestecilerden. Ama çok çalışan ve eğitim programcılığı da yapan M.Hill’in el yazmaları ve makaleleri, Kentucky’deki Louisville Üniversitesi Müzik Kütüphanesi’nde bulunuyormuş.

Kendi o zamanlar şahit olamasa da Good Morning To You, “Herkese Günaydın” şarkısının popülerliği o kadar artmış ki 1912’de bu sözler “Happy Birthday” olmuş. 

Art arda geçen yıllar içerisinde şarkının yeniden yazılan şarkının yazarları olarak belirli kişi gösterilemese de şarkının telif hakları Summy Company isimli bir şirketin açtığı davalarla Mildred ve Patty kardeşlere kazandırılmış ancak yukarıda da sözünü ettiğim gibi 2015’de artık telifsiz bir şarkı halini almış. 

O zaman özgürce; 

Happy Birthday To Me!

Orijinal Şarkı’dan…

Good Morning to You

Good Morning to You

Good Morning Dear Teacher

Good Morning to All…

YORUM YAP

Your email address will not be published.