Sönmeyen Ateş: Peggy Lee

29 okuma

Muhteşem yeteneği tüm vokalistler tarafından incelenmelidir; onun görkemli varlığı saf zarafet ve çekiciliktir.

Frank Sinatra, 1994

Asıl adı Norma Deloris Egstrom olan Peggy Lee, 26 Mayıs 1920’de Jamestown, Kuzey Dakota’da yedi çocuğun altıncısı olarak dünyaya geldi.Annesini kaybettikten sonra yaşadığı olaylar onu zor bir hayata sürükledi. Müzik onun için çocukluk döneminde yaşadığı kötü acıların kaçışıydı.

Küçük adımlarla müzik hayatına girdi.1937’de radyo için yayına çıkmaya başladı programlama direktörünün önerisiyle ‘Peggy Lee’ takma ismini aldı.Sesi, kendine ait tarzı fazla ilgi gördü.1941’de Benny Goodman Orkestrası’nda vokalist olarak işe alındı.Stilini geliştirmeye başladı ‘Winter Weather’, ‘I Got It Bad’ kayıtları beğenildi. ‘Why Don’t You Do Right?’ ile büyük başarı elde etti.Müziğe bir süre ara verdi ve grubun gitaristi Dave Barbaour ile evlendi.

Solo kariyerine devam etmek isteyen Lee, Capitol Records, Decca Records gibi şirketlerle uzun yıllar çalıştı.Uzun süre radyolarda ve konserlerde çıktı. 50 orijinal albüm kaydetti. “Fever,” “Why Don’t You Do Right?,” “I’m A Woman” and “Is That All There Is?”, “I Got It Bad” (1941) en sevilenler arasındaydı. 

13 Grammy adaylığı bulunan Peggy Lee, 1969’da Grammy galibiyeti ve 1995’te ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ aldı.

Müzik kariyeriyle birlikte oyunculuğu da beğenilen Peggy Lee, The Jazz Singer (1952), Pete Kellys Blues (1955) gibi filmlerde rol alarak En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Akademi Ödülü adaylığı, En Çok İzleyici Ödülü aldı.

1995 yılına kadar konserlerine ve yazmaya devam etti. Miss Peggy Lee otobiyografisi yayınlandı. 21 Ocak 2002’de vefat etti.

Ana özelliği, harika bir incelik duygusuydu.Sizi yoğunluğuyla asla boğmazdı. Durduktan sonra sesini duyabiliyordunuz.

Nat Hentoff

Sönmeyen Ateş, Johnny Davenport ve Ed Cooley’nin Fever’ını kaydetmek isteyen Peggy Lee caz müziğe kimsenin beklemediği yeni bir stili getirdi. Şarkıyı 1958’de kaydederken müziğin ana ruhunu hissetmek için davul, bas ve sadece parmak çıtçıtlarını ekledi. Onun caz müzik zekasını ve ruhu ne kadar önemsediğini, müziğin içine kendini koyduğunu gördük. Fever’ın sözleriyle ritminin baştan çıkarıcı bir etkisi olduğunu söyleyenlerle birlikte, defalarca albüm yapan sanatçılarda oldu. Caz müziğin en doğal seslerinden olan Peggy Lee, ‘Fever’ ile birlikte haftalarca hit kaldı.

Caz müzikte kadın vokallerin çoğunda gördüğümüz en önemli şey ‘kadın olarak’ zorluklarla üretebildikleri müziklerinin her biri için cesur olmayı seçmeleri. Çoğunlukla toplum baskısı ve eşitsizliğin içinde müziğe erişebilmeleri bizi adete büyülüyor, eğer bu kadar zor olmasaydı sizce güzel olabilir miydi?

Cesur olmayı seçmeseydi şu an hala onu dinleyebilir miydik?  Kadın vokaller dediğimizde ilk sıralarda yer alan, sahnesini dolduran, doğal sesiyle dikkatleri çeken bir sanatçıydı Peggy Lee, günümüzde de şarkılarını söylemeye ve dinlemeye  devam ediyoruz bizlere olan etkisi sanıyorum ki uzun yıllar daha devam edecektir.

Ve son olarak Fever, sadece bas ve çıtçıtlarla üretilen bir müzik değil; saf ruhla, bir duruşla söylenen, küllerinden her zaman doğacak olan bir müzik.

Peggy Lee’nin ateşini söndürmeyen, onun cesaretini paylaşan birçok kadın vokalimize…

Kitaplar

  • Miss Peggy Lee, 1989
  • Is That All There Is?, James Gavın
  • Peggy Lee: A Century of Song, Tish Oney
  • Fever:The Life and Music Miss Peggy Lee, Peter Richmond

Kaynakça

peggylee.com

YORUM YAP

Your email address will not be published.