Ressamın Gözünden Beethoven

162 okuma

Bu yazımda klasik müzik ile ilgisi olmayan herkesin aşina olduğu ünlü portrenin çizimi esnasında iki arasında geçen diyalogları sizlerle paylaşacağım.

Bunun için Beethoven’ın iletişim kurmakta kullandığı konuşma defterlerinden faydalandım. Konuşma defterlerini kısaca tanıtmak istiyorum:

Eylül 1816’da Viyana’ya gelen Alman yayıncı Nikolaus Simrock’un (d. 1751) oğlu Peter, biyografist A. W. Thayer’e Beethoven ile olan ilişkisini anlatır. Peter, Thayer’e: “sol kulağına konuşursam beni rahatlıkla anlıyor ancak fısıldamam gereken özel veya kişisel konuları yazmam gerekiyor” bilgisini verir.

 1818 yılına gelindiğinde ise bestecinin işitme kaybı oldukça ilerlemiş ve yanında defter ve kalem taşımak zorunda kalmıştır.  Halk içinde yakınlarının bağırarak konuşmaması için besteci onlara defteri verir, yazılana karşılık eğer konu özel değilse konuşarak, aksi halde kendisi de yazarak yanıt verirdi.

 Deftere yazılanların tüm dostları tarafından görülmesi aşikar olduğu için özel konuların besteci tarafından kimi zaman Fransızca veya İtalyanca yazıldığı gözlemlenmiştir.  Bu defterlerden 139 tanesi günümüze ulaşmıştır.

Şimdi bu defterler üzerinden gerçek bir örnek ile devam edelim:

SCHINDLER [Fransızca yazıyor] Madam Kontes? // Zengin miydi? // Şimdi bile çok güzel! Bay Gallenberg // Bay Gallenberg ile uzun süredir evli miydi?

BEETHOVEN [Fransızca yazıyor] Guicciardi olarak doğdu // İtalya’ya gitmeden önce onunla evliydi ve beni göz yaşları içinde aradı ama onu geri çevirmiştim.

* Beethoven’ın yazısı kırmızı kare içine alınmıştır.
* 22 numaralı defter, 30 Ocak – 6 Şubat 1823. [46. sayfanın arkası]

Defterleri ve iletişim şeklini örnek ile anlattıktan sonra ünlü portrenin çizimi esnasında ressam Stieler ve Beethoven arasında geçen diyalogları kronolojik sıra ile okuyabilirsiniz.


STIELER [12 Şubat]: Yazıyormuş gibi oturun lütfen, pozu deneyelim // İşaret ettiğimde pozunuzu koruyun.

7 numaralı defter, 27 Ocak – 22 Şubat 1820
sayfanın önü


STIELER [21 Şubat]: Resmin kuruması gerekir. Kuruduğu zaman size yazarım, müsait olursanız bir saat daha ayırırsınız. // Portreniz benim şaheserim olacak // Fiyatlar 69 fl. ile 250 florin arasında değişiyor.

7 numaralı defter, 27 Ocak – 22 Şubat 1820
sayfanın arkası


STIELER [15 Mart]: Kırmızı misket üzümü // Portrenize başladığıma dair Frankfurt’a yazdınız mı? // Kügelgen çok yeteneklidir // Portreniz ile ilgili plan hakkında kimseye bir şey söylememelisiniz. Kendim için çizdiğimi söylüyorum // Bugün çok verimli geçti, sizi gayet detaylı inceleyebildim // Sonsuza kadar burada kalacağım // Viyana en önde gelen şehir

9 numaralı defter, 11 – 19 Mart 1820
sayfanın önü


STIELER [27 Mart]: Sizin için çok uzun sürecek. Bugün yapılması gereken çalışma başka gün devam edecek // Sizin için çok uzun değilse on beş bakika // Yarın mutlaka gelmenizi rica ediyorum, boyalar ertesi gün kurumuş olacak

10 numaralı defter, 20 Mart – 1 Nisan 1820
sayfanın arkası


STIELER [10 Nisan]: İlahiniz (Messe) hangi tonalitede? Kapak kısmına işlemek istiyorum (Beethoven’ın resimde elinde tuttuğu kağıdın kapağında görülebilir) “Messe in D”

BEETHOVEN : Missa solemnis in D

11 numaralı defter, 1 – 14 Nisan 1820
sayfanın önü


STIELER : On beş dakika // Sergiden sonra Brentano’lara göndermeliyim // Gösterdiğiniz sabır için size binlerce defa teşekkür ederim.

11 numaralı defter, 1 – 14 Nisan 1820
sayfanın arkası


2 Yorum

  1. Bir ressam olarak müthiş etkilendim. Stieler’in yerinde olmayı çok isterdim. Bu ilginç konuşmaları portrenin altına basıp atölyemde asmak istiyorum ancak kopyalayamadım, yardımcı olabilir misiniz?

    • Ayşegül Hanım, içeriğimiz kopyalamaya karşı korunuyor. Internet malesef emeğe saygısız bir ortam. Yorum için girdiğiniz e-posta adresinize makale içeriği yazışmaları gönderdim. Selamlar

YORUM YAP

Your email address will not be published.