Paganini’nin Karanlık Yüzü

194 okuma

1832 yılında Winchester’da sahne alan Paganini, sahnede kaldığı 28 dk. için tam 22.500 sterlin ödeme almış ve basının dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmıştır.

Virtüözün, yoksul aktörler için verilen yardım konserine katılmayı red ettiği haberi ise Londra’dan Paris’e kadar uzanmıştır.

Skandalları ile çok konuşulan İngiltere yılları, yargıya taşınan iki dava ile pekişmiş denebilir.

Şimdi gelin Paganini’yi mahkemelik eden iki önemli olayı inceleyelim.

 1. Dava: Alıkoyma

Haziran 1834 tarihinde “The Sunday Times” gazetesi okurlarını şoke eden bir yazı yayımlar.

Başlık şöyledir: “Sıradışı bir baştan çıkarma: Paganini ve Bayan Watson

Dava dosyası kısaca şöyle özetlenebilir: Paganini, henüz 16 yaşında olan Bayan Watson’u babasının evini terk ederek kendiyle gelmesi için ikna eder. Sonrası ise malumunuz…

Baba Watson ise çaresiz bir halde kızının kaçırıldığı Boulogne’ye, konuyu çözmeye gider.
Paganini’nin uşağı Francesco Urbani limanda Bayan Charlotte Watson’ı götürmek için hamle yaptığında polis ve jandarma birlikleri müdahale ederek kızı kurtarır…

Francesco’nun gözü iyice dönmüş olacak ki, kolluk kuvvetlerine “Ne oluyor burada? Kızı verin bana!” diye bağırdığı ancak temiz bir şekilde dövüldüğü, yaralı olarak kaçtığı da kayıtlara geçilmiş.

Vatanına dönen kızın ifadesi ise ünlü keman virtüözünün maddi gücünü de cömert biçimde kullandığını gözler önüne sürüyor.

Genç kızın ifadesine göre Paganini kendisine günümüz değeri yaklaşık 3000 sterlin olan mücevher bir taç, 20.000 sterlin değerinde mücevher hediye etmiş, Paris’e vardıklarında ise kendisiyle evlenip yıllık 271.000 sterlinlik bir gelir sağlayacağına söz vermiştir.

Bu son kısım ile ilgili Bayan Watson’un şahit gösterdiği isim sanırım hepinize tanıdık gelecek; Rothschild!

Genç kızın tanınmaması için Paganini’nin dostlarının kıza yeni kıyafetler alıp giydirdikleri de ifadede yer verilen bir detay.

2. Dava: Alacak

1833 yılının Kasım ayında “London Morning Chronicle” gazetesinin yargı haberlerinde Paganini ile Bay Freeman arasındaki davaya yer verilmiştir.

Bay Freeman, Paganini’nin İngiltere’deki menajeri olduğunu, verdiği hizmetler için ödeme alamadığını şikâyet konusu etmiştir.

Jüriyi etkilemek için ifadesinde rakamları kullanmaktan çekinmeyen Freeman sanatçının ülkesinde son iki yılda verdiği konserler ile 3.000.000 sterlinden fazla kazandığını ancak konu kendisine ödemesi gereken 2.000 sterline gelince işleri yokuşa sürdüğünü iddia eder.

Şahitler sırayla dinlenir;

Bay Thomas Cooke (Covent-garden Tiyatro Direktörü): Temmuz ayında Paganini’nin dört konser verdiğini, hepsinde de Bay Freeman’ın bulunduğunu ve Paganini’yi temsil ettiğini söyler.

Bay C. Jones: Paganini’nin Drury-Lane Tiyatrosunda en az dört konser verdiğini, her konser sonrası Paganini’nin Bay Freeman’dan katılan listelerini ve ödeme yapıp yapmadıklarını aldığını söyler. Bay Jones’a göre Bay Freeman gibi birisi olmadan Paganini bu konserleri düzenleyemez di çünkü eline çok büyük paralar geçiyordu ve kendisi tek kelime İngilizce bilmiyordu!

Şahitlerin ifadelerinin sonunda Paganini’nin avukatı da Bay Freeman’ın müvekkili ile çeşitli ülkelerde iş yaptığını kabul etmiştir.

Yargıç şahitlerden işin ehli olanlarına Bay Freeman gibi kişilerin böyle bir hizmet için ne aldıklarını sormuş, hemen hemen hepsinden yanıt olarak günlük 1 sterlin cevabını almıştır.

Jüri de kararını şahit ifadeleri yönünde vermiş, Bay Freeman’a talep ettiği paranın ödenmesi gerektiğini söylemiştir.

YORUM YAP

Your email address will not be published.