Oksana Bondareva

193 okuma

47 ülkede sahne almış ve dünyanın önde gelen bale topluluğu Mariinsky ‘de profesyonel kariyerine devam eden ödüllü balerin Oksana Bondareva ile yaptığım röportaj.

Rus İmparatorluk Balesi ismiyle de bilinen Mariinsky Balesinin kökleri 18. Yüzyıla dayanır ve dünyanın önde gelen bale topluluklarından birisidir. Bu köklü ailenin bir parçası olmak nasıl bir deneyim?

Mariinsky’de olmaktan mutluyum. Buranın duvarları arasında balenin büyük tarihi ve yetenekli sanatçılar var. Komleva, Selyutsky, Terekhova ve Makhalina gibi efsane isimler ile bir arada olmaktan memnunum. Onlar ayrıcaklı birer öğretmen ve sanatçı. Burada her sahne alışım kaderimin bana verdiği bir hediye.

Ünlü balerin Alexandra Ansanelli’nin Elle dergisi ile röportajı esnasında verdiği bir yanıt hala zihnimde, şöyle söylüyor: “Balerin olma hayali çoğu kişi için geçici bir zevk- Bir prenses olma hayalinden bile daha ciddi değil” Peki siz nasıl balerin olmaya karar verdiniz? Hemen hemen her kız çocuğunun küçük yaşlarda bir tütüsü (balerin kostümü) oluyor. Ancak bu hayalin peşinden giderek sonuçlandırmak büyük özveri gerektiriyor.

Bu oldukça ilginç bir soru. Dört yaşında artistik jimnastik eğitimi almaya başlamıştım ve balerin olma fikri aklımın ucundan bile geçmedi. Hatta baleyi sıkıcı bulurdum! Annemin büyük hayaliydi balerin olmak ve görünen o ki bu hayali benimle gerçekleştirdi. Sahneye çıktığım ilk gün baleye olan sevgim başlamıştı. Bu harika sanat ile olan bağım aşka dönüşmüştü.

Dansınız oldukça akıcı ve göz kamaştırıcı. Bunun saatler ve günler süren sıkı bir eğitim programı ile mümkün olduğunu tahmin ediyorum?

Günce 5 ila 7 saat arası çalışıyoruz. Bazı günler daha da fazla. Sabahları ısınma ve klasik bale dersleri, sonra provalar.  Günün tamamını dans salonlarında geçirdikten sonra akşam da sahnede performans sergiliyoruz.

Koreograflar ile aranız nasıldır?

Öğrenmeyi seviyorum. Yenie serler ve koreografi bana çalışma enerjisi veriyor, becerilerimi geliştiriyor. Koregraflar ile olan ilişkim iyi yönde. Şanslı olduğum bir diğer konu da pek çok eserin vücut yapıma ve duygularıma uygun olması. Koreografisini  Nacho Duato’nun hazırladığı Fındıık Kıran Balesi’ni Leonid Sarafanov ile beraber dans ettik. Mariinsky Tiyatrosu koreografı Yuri Smekalov’un sahneye koyduğu Orpheus ve Eurydice Balesi’ni de Mariinsky Baş Baleti Vladimir Shklyarov ile dans ettik. Ayrıca Ivan Vasiliev, Mikhail Venshchikov ve Oleg Gabyshev gibi ayrıcalıklı koreograflar ile de çalışma fırsatı buldum.

Tüm eserlerin kendilerine özgü yapıları ve incelikleri vardır, peki sizin favori repertuvarınızda hangi eserler yer alıyor ? En zorlu eserler size göre hangileri?

Farklı rolleri denemeyi seviyorum. Öncelikle ben klasik bale yapan bir kadın sanatçı olmaya çalışıyorum. La Fille mal gardée eserinden yer alan Juliet ve Carmen, Kitri ve Lisa bölümlerini çok seviyorum… Pek çok renkli karakter ve kısa süre.

Klasik müzik sanatçıları için yarışmalar kaçınılmaz. Bale’nin de bu çembere dahil olduğunu görüyoruz. Peki neden bunca koşturmaca? Prestijli bir kuruma girebilmek için önemli mi? Sektörün gerçekleri hakkında yorumunuz nedir?

Ukrayna’nın küçük bir kasabası olan Dnepropetrovsk’den gelen ve büyük bir bale kurumuna girme hayali olan ufak bir kızdım. Yarışmaların bendeki karşılığı sadece becerilerimi sergileyebilmekti. Diğer balerinlerden biraz daha iyi olmak size hiçbir şey kazandırmaz, ama diğerlerinden beş pirouettes (tek ayağın üzerinde kendi etrafında dönmek) daha fazla yapabiliyorsanız kazananlar podyumunda yer alırsınız. Kendimizi göstermek için yarışmalara ihtiyaç duyuyoruz.

Sosyal medyada oldukça kalabalık bir hayran kitleniz var ancak yine de daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum zira prodüksüyonu zor ve emek isteyen harika resimler mevcut. Hiçbir gönderi sıradan değil, estetik ve sanatsal. Şimdilerde çoğu bale sanatçısı sahne dışında, gündelik hayatın merkezinde dans ve pozisyonları ile fotoğraf çektiriyor. Sizce bir balerin sahne yerine otobüs durağında veya sokakta daha ilgi çekici bir obje mi?

Hesabım ile ilgili övgüleriniz için teşekkürler. Paylaşıımlarını sevgi ile ve kendim için yapıyorum. Pek çok kullanıcı çıplaklık içeren paylaşımları tercih etse de bir balerin olduğumu unutmuyorum. Bence sahnede o büyülü ışığın altında görünen balerinlerin metro veya diğer alanlarda boy göstermesi oldukça etkileyici. Sanatçılar ve insanlar bunu seviyor.

Bizim ülkemizde toplam 6 adet Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü bulunmakta. 2021 yılının Mart ayında açıklanan sınav sonuçlarına göre Bale için kayıt olacak toplam öğrenci sayısı 17. Bale sanatına olan ilgi bu şekilde azalmaya devam ederse 20 yıl içerisinde sahneye çıkartacak sanatçı bulamayacağız. Siz de durum nedir? Bu zarif sanata olan ilgi azalıyor mu yoksa artıyor mu?

Ülkeniz adına üzüldüm ve bu duygumu tüm sanatçı ve okurlar ile paylaşıyorum. Ülkenize gelip dans etmek konusunda da hazırım. Rusya’nın bale ve sanatı takdir ve teşvik ettiğini düşünüyorum. Pandemi süresince sahneler kısa bir süre kapalı kaldı; bu dünyanın geri kalanına göre oldukça kısa bir süre. Rusya’da olmaktan memnunum ve salgının bir an önce bitmesini diliyorum.

Sanatınız geçinmenizi sağlıyor mu? Ekonomik destek için özel ders veya farklı alanlarda çalışmanız gerekiyor mu?

Dans ettiğim sürece finansal olarak özgürüm. Kendi grubumuz var ve uluslararası arenada kendimizi göstermeye gayret ediyoruz. Sanatı seven ve destekleyecek yatırımcılara ihtiyacımız var.

Bir balerin için aile kurmak kariyer anlamında tehlike içeriyor mu? Gelecek planlarınız neler?

Tam tersini düşünüyorum. Aile engel değil ilerlemenizde yardımcı olacaktır. Bir aile sizin sığınağınız gibidir. Aydınlık bir yaşamı sadece aile sahibi olduğunuzda görebilirsiniz. Bu sayede daha çok çalışabilmek için güç kazanırsınız.

Katkınız bizim için çok değerli, teşekkür ederiz. Genç balerinlere tavsiyeleriniz neler olacak? Burada değinmek istediğiniz başka bir konu varsa lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Profesyonel olarak bale ile ilgileneceklere hatırlatmak isterim… Bu sanat dalı tüm zamanınızı ve hayatınızı sizden alacaktır. Haftasonları veya uzun tatilleriniz artık olmayacak, sürekli olarak ağrı hissedeceksiniz, tüm bunlar ile beraber prova ve sahneleriniz de olacak. 40 yaşına kadar başarmış olmak zorundasınız. Bu noktadan sonra eski esnekliğiniz ile dans etmeniz artık mümkün olmayacak.  Bale büyük bir özveri gerektirir. Fikrimi sorduğunuz ve bu güzel röportaj için teşekkür ederim.

YORUM YAP

Your email address will not be published.