Mozart, Clementi’ye Karşı

85 okuma

Yüzyıl’da besteci yarışmaları oldukça fazlaydı ve 19. Yüzyıl başına kadar bir soylu geleneği şeklinde devam etti. Örnek vermek gerekirse, iki büyük rakip Liszt ve Thalberg Prenses Belgiojoso’nun salonunda karşı karşıya gelmişti. II. Joseph (Roma İmparatoru, 1765) Clementiyi Mozartın karşısına çıkarma konusunda çok istekli ve heyecanlıydı.

1781 yılının ocak ayında ikili karşı karşıya geldi. Kraliyet piyanolarının kalitesini iyi bilen Mozart Kontez Thun’ın piyanosunu (Stein) ödünç aldı. İki piyanonun çalınacağı kısımlarda ise imparatorun isteği ile salon enstrümanları kullanılacaktı. Mozart, daha sonra, piyanonun üç tuşunun çalışmadığını ve akortsuz olduğunu İmparatora rapor etmiş olsa da İmparator “Önemli değil” cevabı ile Mozart’a olan inancını göstermişti.

Yarışmaya Clementi başladı. Doğaçlama bir prelüd ve kendi sonatı Op. 47/2 ‘yi çaldı. (Mozart, Sihirli Flüt operasının uvertürünü bu sonatın temasından almıştır). Daha sonra Clementi kendi toccatasını çaldı. Mozart, karşılık olarak, doğaçlama bir prelüd ve kendi varyasyonlarını çaldı. Daha sonra ikiside piyano başına geçti. Mozart kendi parçasını çalarken Clementi ise diğer piyanoda ona eşlik etti. Roller değişerek gecenin sonuna gelindi…

Geleneğe göre Clementi’nin galip geldiği söylenir! Ancak izleyiciler arasında yer alan Giuseppe Antonio Bridi, İmparatorun Düşes ile girdiği iddiada Mozart lehine galip geldiğini not etmiştir. Birkaç yıl sonra besteci Karl Ditters, otobiyografisinde İmparator ile yaptığı şu konuşmaya yer verir:

İmparator: “Mozart’ı dinledin mi?”
Karl: “Üç defa”
İmparator: “Nasıl buldun?”
Karl: “Her eğitimli kulak sahibi gibi bende beğendim”
İmparator: “Peki Clementi’yi dinledin mi?”
Karl: “Evet”
İmparator: “Bazıları onu Mozart’a tercih ediyor. Dürüst ol, senin fikrin nedir?”
Karl: “Clementi’nin çalışı sanattır. Mozart’ın ki ise sanat ve tat.”
İmparator: “Benim düşüncem de buydu…”

Kaynak: Harold C. Schonberg, The Great Pianists: From Mozart to the Present (1987)

YORUM YAP

Your email address will not be published.