Minimal Bir Dokunuşla Caner Ünsal

66 okuma

Zamansız besteler vardır hayatımızda dinlediğimiz, hatırladığımız, daha çok duymak istediğimiz, eskimeyen besteler. İşte tam olarak öyle şu an bizimle olan, bizimle kalacak bir beste ve besteci hakkında.

Caner Ünsal, 1985 İstanbul doğumlu. 2 vals 1 etütten oluşan Ep neoklasik müzikle tanımlanan albümünü bu sene çıkarttı. Philip Glass, Michael Nywman, Olafur Arnalds gibi müzisyenlerden ilham alan bestecinin hedefi yenilikçi elektronik müziği sahnelere taşımak ve ufak bir bütçe ile tanıtmak.

Albüm için tasarlanan kapaklar bize ipucu veriyor ama baktığımızda albümün tamamı romantik yapıya sahip olsa da Mozart’ın klasik öğelerine de yer vermiş besteci. Aynı zamanda kolay anlaşılabilir olan besteler dinlediğinizde sizi hem heyecanlandırıyor hem de merak uyandırıyor.

Albüm Japonca’dan alınan mevsim adlarından oluşuyor.

Aki (sonbahar), pencereyi açarak bizi içine alıyor. Vals formunda bestelenen eser, derin acıyı sadece hissettirmekle kalmıyor pencereden esen rüzgar gibi içimizi hem ürpertip, hem de o güzel anılara sarılmamızı sağlıyor.

Haru (ilkbahar), bize aslında asıl hissi tanıtan bu bölüm piyano etütü olarak bestelenmiştir. İçinde öfkeli, biraz tedirgin sonunda ansızın giden bir his gibi duyuluyor müzik. İlkbahardaki hislerimizin tam tersi v eburada bizi şaşırtıyor besteci. Müzik akıp gidiyor ve ansızın bitiyor.

Fuyu (kış), minimal vals formunda dinlediğimiz Fuyu’da ise, öykü tamamlanıyor. Umut diyor sanki besteci sonunda ve yaşadıklarına şükrediyor. Ateşin etrafında elimizi ısıttığımızdaki his gibi. Her şeye rağmen kalan anılara şükür.

Genelde her bestede bir hikaye görür ya da ararız. Besteci yaşadıklarını ya da düşüncelerini bizimle bağ kurmak için kağıtlara döker ve onu anlamamızı tıpkı onun gibi hissetmeyi bazen de onu çözümlemememizi bekler. Caner Ünsal bestelerinde tek bir dokunuşla, birçok şey anlatıyor. Öyle ki, minimallik dediğimiz şey hikayede fazla söze gerek kalmadan, doğrudan hissettirmek değil mi?

Genç besteci Türkiye’de çok fazla örneği olmayan türde başarılı bir albüm çıkartmış. Özellikle klasik müziğin çok fazla ilgi görmediği, dinleyici kitlesinin azınlıkta olduğu ülkemizde gerçek bir köprü oluşturmayı başarabilmiş. Eminim ki tıpkı bizim gibi siz de severek dinleyecek ve yeni bestelerini takip ederek, onu zamansız bir besteci haline getireceksiniz.

Albümü Spotify üzerinden dinlemek için tıklayın.

Single Kapakları: Biray Demiray 

YORUM YAP

Your email address will not be published.