Meşhur Mektup: Immortal Beloved

258 okuma

2 Temmuz 1812’de Viyana’dan ayrılarak Teplice’e (Çek Cumhuriyeti) giden Beethoven’ın sonraki beş günü, biyografistlerinin tüm hayatına nazaran en fazla araştırma yaptığı dönemdir. Sebebi ise popüler kültüre servis edilmiş olan bir mektupta bulunan iki kelimedir: Immortal Beloved (Ölümsüz sevgili) – 6 Temmuz sabahı, akşamı ve 7 Temmuz sabahı başlıkları ile üç bölümden oluşan mektubun tam metnini paylaşmadan önce Beethoven’ın mektuplarını derleyen editör Emily Anderson’un bir hatırlatmasını yer vermek istiyorum. Anderson’a göre Beethoven’ın kullandığı “unsterbliche Geliebte” ifadesi “eternally beloved” (ebedi sevgili) şeklinde tercüme edilmeli. İngilizce edisyonların tamamı ise “immortal beloved” (ölümsüz sevgili) tercümesine yer vermiştir.

6 Temmuz, sabah.

Meleğim, her şeyim, özüm; Bugün sadece birkaç kelime, senin kaleminle-Kalacağım yer yarın kesinleşecek-işe yaramaz bir zaman kaybı! – Neden bu derin hüzün, tam da ihtiyacım varken-aşkımız fedakarlıklar ile ayakta kalabilir mi? Her şeyi birbirimizden talep etmeden; benim tamamen senin, senin de benim olmadığın gerçeğini değiştirebilir misin? – Tanrım! Doğanın güzelliklerine bakıp bununla huzur bul – aşk, haklı olarak her şeyi talep eder – bu huzur benim seninle, senin de benimle olman ile gerçekleşebilir. Kendim ve senin için yaşamam gerektiğini unutmazsan, tamamen bir araya geldiğimizde bunun acısını en az benim kadar anlayacaksın – Seyahatim korkunçtu! Buraya dün sabah dört sularında vardım. Arabanın at sayısı yeterli olmadığı için farkı bir rotayı kullandı; ama ne kadar berbat bir rota, Gece seyahat etmemem konusunda uyarılmıştım. Çamurlu yolda at arabası ile duraksamak zorunda kaldık, zemini sadece çamur olan bir yol. Esterhazy sekiz atın olduğu arabası ile bilinen rotayı kullandı ama o da benimle aynı kaderi paylaştı. Buna memnun olmadığımı söyleyemem, zorlukları aşınca mutlu oluyorum. En kısa sürede birbirimizi görmeliyiz; ayrıca son birkaç günde hayatımda yaşadığım hisleri seninle paylaşmam öyle zor ki; kalplerimiz bir arada olabilseydi bunların hiçbirini yaşamazdım! Kalbim sana karşı pek çok duygu ile dolu – ah – konuşmanın bile yetersiz kaldığını düşündüğüm anlar oluyor – mutlu ol! – benim gerçek ve tek aşkım olarak kal, tıpkı benim sana ait olduğum gibi!

6 Temmuz, akşam.

Acı çekiyorsun, güzel varlığım-Şimdi öğrendim ki mektupların Pazartesi veya perşembe sabah erken saatte postalanması gerekiyormuş- posta arabası sadece bu tarihlerde buradan K. ‘ya (Karlsbad?) gidiyormuş- Sen acı çekiyorsun-Ben neredeysem, sen de oradasın- Seninle olmasını sağlayacağım, böylece beraber yaşayabileceğiz. Orada veya burada, bana gösterilenin çok daha azını istediğim insanlığın iyiliği tarafından takip edilen bir yaşam; Nasıl bir hayat? Sensiz! – İnsanoğlunun birbirine karşı gösterdiği tevazu – bana acı veriyor – Evren ile olan bağımı düşündüğümde, ben kimim ve O kim? – En güçlü olduğunu düşündüğümüz O – İşte burada insanoğlunun içindeki ilahi güç yatmakta – Cumartesi’ne kadar benden ilk raporu alamayacağını bildirirken ağlıyorum. Senin benin sevdiğin kadar – ben seni daha da çok seviyorum! Kendini benden saklama – iyi geceler – Kaplıcalara gittiğim için artık yatağa dönmeliyim- Tanrım! -Çok yakın! Çok uzak! Aşkımız Cennetin ’den çıkan bir bağ ve onun kilidi kadar güçlü değil mi?

7 Temmuz, sabah.

Hala yataktayım, düşüncelerimde sen varsın, benim ölümsüz sevgilim (Immortal Beloved); mutlu, sonra üzgün, kaderin bizi duyup duymayacağını öğrenmek için bekliyorum. – Sadece ve tamamen seninle yaşayabilirim veya yaşamam! – Çok uzaklarda, sana kavuşmak için uçana kadar dolaşmaya, gerçekten evdeyim demeye ve senin içindeki ruhumu, ruhlar diyarına göndermeye karar verdim! Evet, mutsuz da olsa böyle olmalı – Sana olan bağlılığımı biliyorsun. Başka hiç kimse benim kalbime sahip olamaz-asla-asla! Ah Tanrım! Neden birbirini bu kadar seven insanlar birbirlerinden ayrı kalırlar? Ve şimdi Viyana’daki hayatım perişan!

Senin aşkın beni dünyanın hem en mutlu hem de en mutsuz insanı yapıyor.

Benim yaşımda insan sakin ve düzenli bir hayat arıyor – Seninle olamaz mı? – Meleğim, öğrendim ki posta arabası her gün çalışmaya başlamış, bu mektubu hemen yetiştireyim ki en kısa sürede sana ulaşabilsin – Sakin ol, sadece sakin ve makul değerlendirmeler ile beraber yaşama hayalimize ulaşabiliriz – Sakin ol – beni sev – bugün – dün – senin için ne gözyaşı dolu bir özlem! – senin – senin – hayatım – her şeyim – hoşça kal. Beni sevmeye devam et- Sevgilinin sadık kalbini asla yargılama.

Her zaman senin, Her zaman benim, Her zaman bizim.

İmza: L.

YORUM YAP

Your email address will not be published.