Mahler’den “Toprağın Şarkısı” ve Christa Ludwig

434 okuma

Alma Mahler’in anılarında derlenenlere göre Mahler kendisine yollanan bir şiir koleksiyonundan çok etkilenmiş ve üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bahsi geçen şiir koleksiyonunu biz bugün “Das Lied Von Der Erde” yani “Toprağın Şarkısı” olarak tanıyoruz. Birbirinden farklı onlarca kayıt arasından Otto Klemperer şefliğindeki bu kayıt oldukça sevilen bir versiyon haline gelmiştir.

Şüphesiz bunun en büyük sebeplerinden biri Christa Ludwig isminin başrollerden biri olarak kayıtta yer alıyor olmasıdır. Geçtiğimiz 24 Nisan’da üzücü bir haberle aramızdan ayrılan mezzo-soprano Ludwig’i anmak için bu kaydı çok uygun buldum. Alman sanatçının dramatik yeteneğini doruk noktalara çıkardığı Warner Classics etiketli bu albüm herkesin yaşaması gereken bir tecrübe. Mahler’in eserinin içeriğinden bahsedecek olursak, bestecinin eline geçen şiir koleksiyonu Hans Bethge’nin derlediği ve/veya çevirdiği, o yıl yayımlanan “Çin Flütü” serisiydi.

Mahler 1908 yazını geçirdiği Töblach’da eser üzerine çalışmaya başlamış, ertesi sonbaharda orkestrasyonunu tamamlamıştır. Eser her ne kadar uzak doğudan etkileniyor olsa da müzikte Uzakdoğu esintileri barındırıyor diyemeyiz. Toprağın şarkısı, Mahler’in verdiği başlığa karşın tenor ve altonun söylediği bir orkestra süiti şeklindedir. Bahsettiğimiz kayıtta ise Ludwig orijinali alto olan bu karakteri mezzo-soprano ses perdesinde seslendiriyor.

Eser altı bölümden oluşmaktadır;

1- “Das Trinklied von Jammer der Erde” / “Yeryüzünün sefaleti için içki şarkısı” (8’06”)
2- “Der Einsame im Herbst” / “Sonbahar Yalnızlığı” (10’10”)
3- “Von der Jugend” / “Gençlikten” (3’43”)
4- “Von der Schönheit” / “Güzellikten” (7’47”)
5- “Der Trunkene im Frühling” / “Bahardaki Sarhoş” (4’47”)
6- “Der Abscheid” / “Veda” (29’32”)

YORUM YAP

Your email address will not be published.