Küçük Formların Büyük Bestecisi Chopin

83 okuma

‘Piyanonun Şairi’ lakaplı Polonyalı besteci Romantik Dönemin en iyi bestecilerindendir. İlk derslerini küçük yaşta annesinden almıştır. Henüz 12 yaşındayken öğretmeni ”benim artık sana öğretebileceğim bir şey kalmadı”demiştir. Bestecilik kariyeri boyunca insanlığa dair duyguları lirik stili, ezgiyle bütünleşen süslemeleri, akıcı ve renkli armonileri romantizmi kullanarak yükseltmiş ve kendine has bir saflık ile dinleyicilerine sunmuştur. Chopin’in gençliğinde başlayan Mozart ve Bach sevgisi genç yaşında ders aldığı öğretmeni kemancı ve piyanist Wojciech Zywny’den aşılanmış olup, zamanla içinde büyümüştür.

Bu yıllarda ilk eserlerini bestelemeye başlayan besteci La Bemol majör Polonez eseri ile günümüze uzanan ilk yazılı eseri oluşturmuş oldu. Chopin’in bütün besteleri piyano içermektedir. Büyük bölümü solo piyano olmakla beraber, iki piyano konçertosu bulunmaktadır. Bugün birinci piyano konçertosu diye bilinen eser aslında ikinci konçertosundan sonra bestelenmiştir. Ayrıca etüt formunda ve her biri on iki kısa parçadan oluşan iki ayrı dizi bestelemiştir. Bu etütleri diğer bestelerden ayıran özellik ise Chopin’in ”piyanistin tekniği geliştirmesi misyonunu aşarak sanatsal değeri yüksek şairane parçalar” bestelemiş olmasıdır. Bunun yanı sıra noktürn besteciliği kariyerinin zirveye çıkmasında en etkili yolu olmuştur.

Noktürn formunun mucidi John Field’dir fakat Chopin, Field’den aldığı noktürn formunu gelirştirerek ismiyle özdeşleşen bir hale getirmeyi başarmıştır. O, ustası olduğu kontrpuan sanatından noktürn besteciliğinde de yararlanmıştır.

Chopin, karakterinin getirisi olarak içe dönüklüğü ve hassas yapısını bestelerine yansıtmıştır. 1829 yılında Varşova’daki Konservatuarı bitirip Vinaya’ya yerleşti. Klasik akımın merkezi olan Viyana , Chopin’e ev sahipliği yapamadı. Beklediği ilgili ve değeri burada göremeyen besteci, bir kaç önemli konser verdikten sonra romantik akımın başkenti olan Paris’e yerleşti. Paris’teki Polonya kolonilerinden ve Paris’in liberal yapısından dolayı ülkeye kolay alışan besteci, Heinrich Heine, Fransız Liszt, Hector Berlioz vb. isimlerin dostluğunu kazandı . Chopin son olarak Paris’te16 Şubat 1848’de Franchomme ile birlikte sahneye çıkmıştır. Bu konserde ise viyolonsel-piyano sonatından üç bölüm çaldılar. Konserin son eseri olan Barkarol’ü güçlükle tamamlayan besteci hastalığının ağırlaşmasından ötürü sahneden zor inmiştir.

ŞÖHRETİ HEP ZİRVEDEYDİ!

Chopin ünlenmeye başlamasından itibaren büyük salonlarda geniş kitleler önünde vermekten kaçındı. O, Franz Liszt’in aksine Paris’in entelektüel salonlarında küçük topluluk halindeki kitleleri tercih etti. Bunun altında yatan sebep , Chopin’in içe dönük bir karakterinin olması ve hassas yapısının bu tarz organizasyonları kaldıramamasından kaynaklanıyordu. Chopin uzmanı Arthur Hedley, yaşamı boyunca halk önünde otuz civarı konser vermiş bir piyanistin bu kadar şöhret ve üne sahip olmasının tarihte ender rastlanabilicek bir durum olduğunun altını çizmiştir. Ek olarak Chopin’in rahat yaşam sürmesi yüksek ücretler karşılığında ders vermesi ve eserlerinin yayımından gelir elde etmesine bağlanabilir.

CHOPIN VE GEORGE SAND AŞKI

Chopin ve Sand’ın yolları ilk kez 1836’da kesişti. Chopin bu karşılaşma sonrası Sand’ı fazla maskülen buldu ve o günden sonra görüşmediler. 1838’de tekrar yolları kesişen ikili bu sefer birbirine aşık oldu. İkili Majorca adasında aşklarını yaşarken Chopin’in kırılgan ve hassas bünyesi sert hava koşullarına dayanamadı.

Chopin’in tüberküloz olduğu bu dönem de ortaya çıkmıştır. Bunun yanısıra üretmeyi asla bırakmayan piyanist, Opus 28 eser numaralı Prelüdler’i, baladlarını ve scherzolarını besteledi. Chopin, Sand ile olan ilişkisi boyunca konserlerini azaltmıştır. Hastalığının ilerlemesiyle birlikte kariyerinde düşüşe geçen ve anlaşılması zor hale geldiği için ilişkisi kötüye giden Chopin duygusal bunalıma girdi ve ilişkisini bitirmek zorunda kaldı.

Kaynakça:
Serhan Bali ; Müzikte Romantik Dönem Bestecileri
https://www.arttv.com.tr/yazi/sanat-tarihinin-frtnal-asklar-asklarn-chopin-besteledi-george-sand-yazd-yazan-yasemen-cavusoglu

YORUM YAP

Your email address will not be published.