İKSV ve Ólafsson

274 okuma

Sabah NTV Radyo’da dinledim; İKSV, 30 Eylül ve 30 Ekim tarihlerinde, 19 Ağustos Çarşamba günü BİFO ile Mozart’ın 23 no.lu piyano konçertosunu seslendiren Vikingur Olafsson’nun kayıtlarını 20TL ücret ile gösterime açıyormuş.

Belirtmek gerekir ki “İsmi Yeter” stratejisi ile “içerik” değil “ürün” olarak klasik müzik pazarlamak Ülkemizin vazgeçilmez bir sevdası olmayı sürdürüyor.

Montbarrey Prensi’nin hatıratında yazdığı bir satır, 18. yüzyıl izleyicisi ile günümüz izleyicisini eşleştirir gibi:

“Tüm gece kraliyet sarayında amcamla kumar oynadık. Bugün tatlı Cuma olduğu için de şimdi bir konsere gideceğiz”

Online konser “canlı” yayındır. Internet üzerinden “eski” kaydı pazarlarken “konser kaydı” ifadesi kullanılmalıdır. Bu yönü ile sanat kurumlarının hala “canlı” ve “online” konser altyapılarının ne denli eksik olduğunu görüyoruz.

Bunun pandemi ile de bağını kurmak hatalı zira Berlin Filarmoni’nin meşhur “Dijital Konser Salonu” 2008 yılında kuruldu ve şimdi kurumu ayakta tutuyor.

Olafsson’un kendi internet sayfasına bakacak olursanız 3 Ağustos 2019’dan beri Mozart konçerto çalmadığını görürsünü. Görünen o ki sanatçının güncel repertuvarı tercih edilmemiş.

Gelelim içerik/fiyat ilişkisine.

Evet, konser nasıl olsa banttan ve YouTube’da birbirinden özel Mozart kayıtlarını ücretsiz izlemek mümkün ancak size 20TL’nizi daha etkin kullanmanın iki yolunu sunacağım.

Ünlü Mozart yorumcusu Mitsuko Uchida’nın klasik solo kayıt türünde 53. Grammy ödülünü almış Mozart 23 & 24. piyano konçerto kayıtlarını (MP3) toplam €0.70’ya (yaklaşık 6 TL) satın alıp indirebilirsiniz.

Efsane isim Clara Haskil’in 1960/Paris’te çaldığı Mozart’ın 24 no’lu piyano konçertosu ise €5 (44TL)

Kurumlara Tavsiyem

Klasik müzik dinleyicisi artık daha genç ve okuyor.

Her yapılanı bilinçsizce tüketmiyor, araştırıyor. Hem pazarlama hem de içerik stratejinizi gözden geçirin. CANLI online konser platformunuzu oluşturun ve bunu yaparken pandemi odaklı olmadığını anlayın.

Tüm konserlerin ilk bölümlerini sosyal medya kanallarından ücretsiz yayınlayın. Diğer bölümler için ücretiniz 5TL’den fazla olmasın.

Pandemi sona erdiğinde salonlarınız için fiyatları farklı belirlersiniz.

YORUM YAP

Your email address will not be published.