Ensemble Patikası

145 okuma

Merhaba, şu an içerisinde bulunduğum duygu durumunu tarif edemiyorum. Bir yandan ülkemizde yaşananlardan dolayı hiçbir şey yapmak istemiyorum, canım o kadar sıkkın ve üzgünüm ki, bir yandan da “Hayır, olur mu hiç? Asıl şimdi yazmalıyım, okumalıyım, yaratıcı düşünmeliyim, insanlığa fayda sağlamalıyım” diye düşünüyor ve bilgisayarımı açıp yazmaya başlıyorum.

Tüm dünyada ve özellikle ülkemizde yaşanan orman yangınları, seller ve yaşanmaması gereken olaylar nedeniyle yıpranmışlık seviyemizi düşürmenin bir yolunu bulup, gezegenimizle aramızı düzeltip, iklim değişikliğini ve birçok bilimsel ve sanatsal alandaki eksiklikleri anlamaya ve sorgulamaya çalışacak nesillerin varlığını çoğaltarak sürdürmesini diliyorum.

Artık konuya girmeliyim, konumuz elbette klasik müzik. Bu yazımda sizinle bir ensemble yolculuğuna çıkmaya karar verdim. Bir patikada birlikte yürüyelim istiyorum ve belki de hiç girmediğiniz dönemeçlere, yollara girelim birlikte, kaybolalım.

En sevdiklerimden derlediğim bir listeyi sizlerle paylaşmak istiyorum bu ay. Tatili ucundan yaşayabilen herkes için müzik dinlerken bu isimlere de kulak vermesini dilerim. Benim youtube kanallarını, mezzo tv konserlerini, spotify listelerini takip ettiğim, gerçekten klasik müzik bir şato ise, şatonun en güzel manzaralı odası diyebileceğim birkaç ensemble paylaşmak istiyorum. Çünkü ben dinlerken, siz değerli Parter severlerin de “Ah keşke” duysalar dediğim tınılar bu okyanusun incileri.

VOCES8

Dünyanın en iyi sanatlar üzerine gazetecilik yapan web sitelerinden birisi The Arts Desk, Voces8 hakkında “Voces8, a capella topluluklarının Rolls Royce’udur” yorumunu yapmış.

Yine BBC Radyo 3, Gramophone Magazine gibi birçok otoriteden övgülerle tam puan almış bir topluluk İngiliz Voces8.

Voces8 dünya çapında turneler yapıyor, hem a capella konserler, hem de önde gelen ünlü orkestralarla iş birliği içerisinde çok büyük bir repertuarla klasik müzik severlerin karşısına çıkıyorlar. Şarkı söylemekten o kadar keyif alıyorlar ki bunu izlerken hissediyorsunuz. İnsanlara müzik yoluyla ilham vermiş olmaktan da gurur duyuyorlar. Sanıyorum en büyük mutlulukları bu.

Decca Classics sanatçıları olan topluluk Voces8 Records’un da sahibi. Decca Classics ile yaptıkları “Infinity” isimli yeni albümlerini Ağustos 2021’de yayınlamayı planlıyorlar. Zaten bugüne kadar yayınladıkları her kayıt, listelerin zirvelerine çıkmış.

Ben Voces8’i uzun zamandır hayranlıkla takip ediyorum. Gerçekten Gramophone Magazine’inin de söylediği gibi kusursuz bir entonasyon ve dengeye sahipler. Rönesans polifonisinden, çağdaş kompozisyon ve aranjmanları seslendiriyorlar.

THE ADDERBURY ENSEMBLE

Dünyanın en iyi oda müziğini icra etme çabasıyla Birleşik Krallık’ın en iyi müzisyenlerini bir araya getiren The Adderbury Ensemble’da dinlemeyi ve izlemeyi en sevdiğim topluluklardan. Yanlış anlaşılma olmasın yukarıda yazdığım kelimeler topluluğun sitesinden aldığım kendi yorumları. Onlar öyle düşünüyor, “Dünyanın en iyi oda müziğini icra ediyoruz” diyorlar sanırım.

The Adderbury Ensemble’ı her pazar 19.15’de gerçekleştirdiği canlı konserlerle, Oxford Coffee Concert’in youtube kanalından izleyebildik. Bir de Music in Adderbury isimli youtube kanalında da birkaç videoları var. Yani topluluğun kendi youtube kanalını ziyaret ederseniz pek video yok.

1986’da Birleşik Krallık’ın en iyi genç serbest müzisyenlerinden oluşan bir grup tarafından kurulan The Adderbury Ensemble, hem şefle hem de şefsiz olarak izleyenlerin karşısına çıkıyor ve onlar da çok geniş bir repertuara sahipler.

Kuzey Oxfordshire’daki güzel Adderbury köyünde Pazar akşamı konserleri veren grup, ilk yıllarından itibaren küresel bir ün kazanmaya devam etmiş. İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde düzenli olarak performans sergilemişler ve 2016 İlkbaharında Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk konserlerini vermişler.

ORA SINGERS

Opus Klassik Awards 2018’de “The Best Ensemble Of The Year” ödülünü alan bir topluluk Ora Singers. The Times yazarı Geoff Brown’dan da övgüler almış bir topluluk. Müzik severler arasında da “Müzikal Kuyruklu Yıldız” ismiyle tanınan Ora Singers, İngiltere’nin vokal toplulukları arasında gerçekten parlayan bir yıldız olarak yerini almış durumda. Topluluk Suzi Digby OBE tarafından yönetiliyor.

Ora Singers çok iyi bestecilerle çalışıyor ve bu bestecileri de tanıtmak için büyük bir çaba harcıyor. Yine ülkenin en iyi prodüktör, ses mühendisleri, kayıt mekanları ile çalışarak vizyonlarını ve performanslarını sergileme işini şansa bırakmıyorlar.

Son konser performansları arasında Regensburg’daki Tage Alter Müzik Festivali’nde 1000’den fazla izleyiciye verdikleri bir konser var ve bu konser de tüm biletler tükenmiş. Hem uluslararası festivaller, konserler veriyorlar, hem de İngiltere’de birçok konser gerçekleştiriyorlar.

Ora Singers’ın benzersiz yanı 10 senede 100 yeni besteci ile birlikte çalışabilmek ve koro müziğinin hem eski, hem yeni çağını bir arada yaşatabilmek. Bu amaçla da bol bol besteci görevlendiriliyor yeni eserler içim. Ve yine çağdaş besteciler destekleniyor.

ENSEMBLE GALATIA

Kendilerini Dünyanın en büyük satranç koleksiyonuna sahip, Guinness rekorlu Gökyay Vakfı Satranç Müzesi konserlerinde 2019 yılında canlı olarak dinlediğim bir topluluk Ensemble Galatia.

2003 yılında F. Kaan Bahadır ve Selçuk Dalar tarafından kurulmuş, daha sonra bünyesine, Serkan Özçiftçi, Gökçe Okulu, Gökhan Bulut, Nevin Şahin’i katarak çok eski çağların müziğini hem icra ediyorlar, hem de konserde eski çağlarla ilgili bilgi ve hikayeleri paylaşıyorlar.

Kendilerinin web sayfasından aldığım bilgileri de aktarmak isterim.

Çok eski çağların ezgilerini dinlemek, aslında yıllardır evden uzakta çocukluğumuzu geçirdiğimiz evin kapısını aralamak gibidir. Orada kaybettiğimiz başka bir “anlamlar dünyası” ile karşılaşıyoruz.

İlk albümümüzde yolları Akdeniz’de kesişen şarkıların yolunu tuttuk. Kralların ve köylülerin türkülerini, bilgelerin ve savaşçıların türkülerini, Doğu’dan ve Batı’dan ve bu iki kıyı arasındaki gelgitlerde sürüklenen tüm insanların türkülerini seslendirerek yolculuğumuza başladık. Eski Dünya’nın çeşitli iklimlerinin ezgilerini, seslerini ve kayıp dillerini bazen el yazmalarından bazen de sözlü geleneklerden topladık.

Orta çağ görüntüsünün karanlık örtüsünün altına gizlenmiş eşsiz ve renkli müzik mozaiğinin küçük de olsa bir parçasını aydınlatabileceğimizi umuyoruz.

ensemblegalatiaofficial.com

Buraya yazmaya doyamayacağım kadar ensemble var dünyada bizi hikayelerle, armoni ve kusursuz tınılarla buluşturan. En azında hepsinden uzun uzadıya sözedemesem de aklımda olan ve sizinle paylaşmak istediğim, dinlemeyi çok sevdiğim toplulukları bir liste olarak paylaşayım ve bu ay da burada müsaadenizi isteyeyim.

Daha güzel, umutlu, sanat dolu günlere…

  • Club For Five
  • Aurora Orchestra
  • The English Chamber Orchestra
  • Anadolu Nefesli Beşlisi
  • Trio Appassionata
  • Music In The Somerset Hills
  • Efterklang
  • Apollo 5
  • Sacconi Quartet
  • Cuarteto Casals

YORUM YAP

Your email address will not be published.