2021’e Kısa Bir Bakış

76 okuma

Golden Gate Köprüsü Şarkı Söylemeye Başladı

Amerika Birleşik Devletleri San Francisco’da bulunan Golden Gate Köprüsü 5 Haziran 2020’den bu yana ıslık çalmaya, tonal sesler çıkarmaya başladı. Çevrede yaşayan insanların sosyal medyaya da taşıdığı Golden Gate’in seslerini içeren videolarla 2021 yılında da giderek popüler hale geldi bu sesler. Köprünün şarkı söylemesinin sebebinin ise mühendislik hatası olduğunu söylüyorlar ilgili kaynaklar. Sonradan eklenen korkulardan geçen şiddetli rüzgarın bu tonal sesleri çıkardığı da yine kaynaklarda belirtiliyor. 

Bunu fırsata çeviren gitarist Nate Mercereau, Golden Gate köprüsüyle düet yapmaya karar vermiş ve de Temmuz 2021’de bu hayalini gerçekleştirmiş. Ses Mühendisi Zach Parker ile bir dizi düet yayınlamış.

Cambridge Üniversitesi Korosu “The Choir Of St. John’s”un 350 Yıllık Geleneğini Yıkan Müzik Direktörü Andrew Nethsingha, Koroya Kadın Ve Kız Çocuklarını Dahil Etmeyi Başardı! 

St. John’s College Korosu’nun Müzik Direktörü Nethsingha : “Kız Çocukları ve Kadınlara The Choir of St John’s üyesi olarak şarkı söyleme fırsatı sağlamak, Kolej’in koro geleneği için çok heyecan verici bir gelişme. Koro’da şarkı söylemek çok özel bir sanat formudur ve koromuz dünya çapında tanınan birçok müzisyenin kariyerlerinde biçimlendirici bir rol oynamıştır” 

Kızların ve kadınların koroya alınmasına öncülük eden Andrew Nethsingha, eski org ustası ve koroyu 500 yıllık repertuarıyla, 14 yıldır yönetiyor. 

Genç şarkıcıları cesaretlendirme, çağdaş müziği destekleme ve yerleşik ve gelişmekte olan bestecilerden yeni eserler sipariş etme konusunda da bir üne sahip. 

Müzik Direktörünün almış olduğu bu kararın Oxford ya da Cambridge gibi korolarda eşi benzeri görülmemiş.             

Kaynak: https://www.joh.cam.ac.uk/girls-and-women-sing-members-choir-st-johns

Atatürk Kültür Merkezi Açıldı!

AKM kısaltma ismiyle daha çok bilinen Atatürk Kültür Merkezi, teknolojik bir donanımla inşa edilen 2040 kişilik Opera Salonu, 802 kişilik Tiyatro Salonu, 410 metrekarelik AKM Galeri ve AKM Çok Amaçlı Salon’u ile 2021’de kapılarını sanatseverlere açtı. Kültür Sokağı içerisinde galerisi, müzik kayıt stüdyosu, müzik platformu, çocuk sanat merkezi, kütüphanesi ve yeşilçam sineması ile de çok yönlü bir kültür merkezi. 

Taksim Meydanı’nın ünlü meşhur buluşma ve sanat sergi alanı olmaya devam yeni Atatürk Kültür Merkezi, mimari yapısıyla tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek gibi.

Kaynak: https://akmistanbul.gov.tr/tr

Pamela Helen Stephen 57 Yaşında Vefat Etti. 

27 Ocak 1964’de Mozartla aynı gün dünyaya gelen, eleştirmenlerin “Pürüzsüz, Kremsi, Güzel bir Mezzo’su var” dedikleri Pamela Helen, 30 Kasım 2021’de kanserse mücadelesini kaybederek hayata gözlerini yumdu. 

Mezzo-Soprano Stephen, 1991 yılında profesyonel kariyerine Mozart’ın eserleriyle başlamış ve çok beğenilmiş ve oldukça dikkat çekmiş, 30 yılı aşkın süredir sahnedeki varlığını sürdüren Stephen’ın 30 albüm kaydı da bulunmakta.

Yine 2021 yılında piyanist Nelson Freire ve şef Bernard Haitink aramızdan ayrılanlar arasında. 

Fatma Said, Yılın Genç Sanatçısı Seçildi!

Mısır’ın kültür ve eğitim elçisi Fatma Said ilk şan derslerini 14 yaşında Kahire’de almış. 2013 yılında Berlin’deki Hanns Eisler Müzik Okulu’ndan mezun olduktan sonra, Milano’daki Accademia del Teatro alla Scala’da okumak üzere burs kazanmış ve ilk Mısırlı soprano olarak ülkesini dünyanın en prestijli sahnelerinde temsil etmiş bir soprano. Mısır’da da yaratıcılık ödülü alan Fatma Said, Gramophone tarafından da “Yılın Genç Sanatçısı Ödülüéne layık görüldü. 

30 Eylül 2021’de ünlü tenor Rolando Villazon ile Mısırlı Soprano Fatma Said Zorlu Psm’de sahne alarak izleyenleri büyülemişlerdi. İstanbul’lu sanat severler ikilinin romantik dansından da oldukça etkilenmiş masal gibi bir gece yaşamışlar. 

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Yeni Keşfedilen Eseri Seslendirildi!

Yakın zamanda keşfedilen bir Mozart piyano parçası, bestecinin 265. doğum günü olan 27 Ocak 2021 Mozartwoche Festivali’nin açılışında Seong-Jin Cho tarafından Salzburg Mozarteum Vakfı’nda seslendirildi.

Mozart’ın Re Major Allegro’su  dünya prömiyeri (Avusturya ve Kore hariç), 27 Ocak 2021’de Deutsche Grammophon’un çevrimiçi platformu DG Stage’de yayınlandı. 

Mozart’ın bunu on yedi yaşındayken ya İtalya ziyaretinin sonuna yaklaşırken ya da Salzburg’a dönerken yazdığına inanılıyor.

Mozarteum Vakfı araştırma direktörü Ulrich Leisinger, el yazmasını anlatırken: “Gerçekten ilginç olan şey, bu el yazısının Mozart için oldukça sıradışı görünmesi. Tabii ki, onun özellikleri var ama parça çok, çok hızlı yazılıyor. Ayrıca kağıt aslında müzik kağıdı değil, Mozart’ın nota satırları çizdiği normal bir kağıt parçası” değil demiş. 

Piyanist Seong-Jin Cho aynı eserin single’ını da kaydetmiş. Aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz. 

Eser hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız. (İngilizce)

2021 yılı daha çok özlediğimiz anları yaşamaya başladığımız, kültür sanat bakımından sahnelerin bitkilerle, boş koltuklarla değil, insanlarla dolup taştığı bir yıl oldu. Hepimizin yine bu yılda çok büyük dersler çıkardığı, sanata daha çok sarıldığı, müziğe sığındığı bu yılı da geri de bıraktık. 

Sizinle ufak tefek yaşayan önemli ve ilginç bulduğum etkinlikleri paylaştım. Daha pek çok var elbette ancak, buraya yazarsam sığdıramam 🙂 

Özellikle ülkemiz adına klasik müzik haberlerinin, konserlerinin yazılı ve görsel basında daha fazla yer alması hepimizi mutlu etti. Sanat ve ekonominin toplumları nasıl etkilediği üzerine yazılan binlerce makale üzerine söylenecek pek çok şey olmasa da bir eğitimci olarak, varlığımızı devam ettirirken, en medeni, en estetik, en derin, en güçlü, en bilinçli, en yaratıcı insanlar sanatla yetişen, sanat işiten ve gören, ekonomisi herkesi sanatla buluşturabilen toplumlar olduğunu söyleyebilirim. 

Günümüz dünyasına hazırladığımız çocukları ve gençleri üst düzey düşünme yöntemleriyle eğitmek, duygusal zekalarını geliştirmeye yönelik uyaranlarla eğitmek çok önemli. 2022 öyle bir yıl olsun.

Ben herkese yeni yılda önce sağlık, ardından farkındalık, onun ardından da güçlü bir sanatsal altyapının önemini algılayıp harekete geçme gücü diliyorum. 

Herkese hürmetler, sevgiler, mutlu yıllar.

YORUM YAP

Your email address will not be published.