2020’de Klasik Müzik Dünyasında Neler Yaşandı?

279 okuma

2020’de Klasik Müzik Dünyasında Neler Yaşandı?

2020 hepimizin ortak duygular hissettiği tek yıl olarak tarihe geçti. Öyle bir dönem yaşadık ki bu kadar kötüsünün en son ikinci dünya savaşında yaşandığına dair yazılar okudum, belgeseller izledim. Olumlu bir çok yanı da olduğu kuşkusuz ancak benim gözyaşlarıma boğulduğum bir an vardı. 

Elbette sağlık çalışanlarımızın verdiği savaşın, hastalanan insanların korkusunun, kaybettiğimiz insanların acısının üzüntüsü ile bunu bir tutmuyorum. Bu çok ayrı ve biliyorum ki hepimiz, tüm insanlık çok ama çok üzüldük bu anlamda. 

Puccini’yi Bitkiler Dinledi…

2020’de beni alt üst eden, bambaşka bir duyguya sürükleyen, gözyaşlarımı tutamadığım o an bir fotoğraf karesiydi. Gözyaşlarımı dakikalarca tutamadım. Gerçekten o kareyi gördüğümde, hele hele videosunu izlediğimde neler hissettiğimi kelimelerle ifade edebilmem çok güç.   

Gerçekten doğadan başka hiç bir arkadaşı kalmayan insanı hatırlattı bana. Kim olduğumuzu, sınırlarımızı, güçlerimizi, hayal gücümüzü, yapabileceklerimizi ve de umutlarımızı. Çaresizlik içinden, çare yaratabilme gücümüzü. Doğanın gücünü, insanın o güçten nasıl faydalandığını ve faydalanacağını. 

Kapak fotoğrafı olarak da seçtiğim Barcelona’da The Uceli Quartet tarafından gerçekleştirilen konserin izleyicileri 2292 bitkiydi. Gran Teatre Del Liceu’de yani Barcelona Opera Binasında (dünyanın en prestijli opera binalarından birisidir) gerçekleşen konserin fikir sahibi opera binasının sanat yönetmeni Eugenio Ampudia. Sanatçı, opera binasının üç ay kapalı kaldıktan sonra gerçekleşen bu ilk konseri için, insanların empati duygusuna farkındalık yaratmak için bir fırsat olarak gördüğünü de söylüyor.  

Bu konserin fotoğrafı beni derinden etkiledi ve bence 2020 yılının unutulmaz anlarından birini yaşattı izleyen herkese.

194 Senelik Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Yeni Binası Açıldı…

Yapımına 23 sene önce başlanan CSO konser salonu, 2020 yılının 3 Aralık tarihinde kapılarını sanatseverlere açtı. Açılış konserinde Dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ve Güher ve  Süher Pekinel piyanist kardeşler yer aldı ve orkestrayı şefi Cem’i Can Deliorman yönetti. 

Konser salonumuzun böylesine zorlu bir sene de açılmış olması da çok ama çok üzgün ve evlerinde kalmaktan bunalmış olan bizler ve sanatçılarımız için biraz da olsa moral,mutluluk ve umut kaynağı oldu. 

639 Sene Sonra 2640 yılında Bitecek Dünyanın En Yavaş Eserinin Akoru 2020’de Değişti..

Doğu Almanya’nın Halberstadt kasabasındaki St. Burchardi’de bulunan bir ortaçağ kilisesi 2001 yılında John Cage’in “Organ As Slow As Possible” isimli eserini çalmaya başladı. Eser 2640 yılında tamamlanacak. Bu eseri çalabilmek için özel bir org tasarlanmıştı çünkü kesintisiz 639 sene sürüyordu. Seçilen bir dinleyici kitlesi salgın nedeniyle etkinliğe katılabildi, çünkü 2013 de gerçekleşen ilk akor değişiminde binlerce insan katılmıştı. 7 yıl sonra 6 Eylül 2020’de gerçekleşen 2. akor değişimi sınırlı sayıda izleyici ile gerçekleşti. Bir sonra ki akor değişimi 5 Şubat 2022’de gerçekleşecek. Besteci John Cage 1992 yılında yaşama veda etmişti.

Beethoven’ın 250. Doğum Günü Konseri Seyircisiz Kutlandı.

Besteci ve piyanist Ludwig van Beethoven, doğumunun 250’nci yıl dönümünde doğduğu şehir Bonn’da görkemli bir konserle anıldı ve bu konser TRT 2 ekranlarında canlı yayınlandı. 

Şef Daniel Barenboim yönetimindeki Doğu Batı Divanı Orkestrası Beethoven’ın 3.Piyano Konçertosunu ve 5. Senfonisini seslendirdi. Konserde 78 yaşındaki şef Barenboim konçertonun piyanosunu hem kendisi çaldı hem de orkestrayı yönetti. 

2020 yılında yine salgının etkileri nedeniyle orkestra konserini boş bir salonda maskelerle gerçekleştirdi ve kendilerini yine kendileri alkışladılar. Bu da yine benim gözlerimin dolduğu anlardan biriydi. 

Ithzak Perlman’ın Hikayeleri…

2020 yılını biraz daha bizler için dayanılır kılan değerli sanatçılar sahnelere bir süre ara verdiler ancak müziğe ara veremeyeceklerinden ötürü çalışmalarına evlerinde devam ettiler ve çoğunu bizlerle paylaştılar. Kimi zaman provalarını, kimi zaman aileleri ev hayvanları ile birlikte geçirdikleri zamanları bizlere gösterdiler.  İnanır mıydık? Gün gelecek ve sevdiğimiz insanların ev yaşantılarına tanıklık edeceğiz, onları kendi evlerinde canlı canlı dinleyeceğiz. 2020 öyle bir yıl oldu. O görkemli kıyafetlerin, sahne ışıklarının, makyajın olmadığı sıcak ve canlı evler hepimizin hayata bakış açısını değiştirdi. En azından benim için öyle oldu. 

Ünlü keman virtüözü Itzhak Perlman zaman zaman paylaştığı minik instagram hikayeleri ile hepimizi gülümsetti. Beethoven, Rus-Amerikalı kemancı Jascha Heifetz, Büyük impresario Sol Hurak gibi müzisyenler ile ilgili. Bizlere bir an olsun neler olup bittiğini unutturmaya çalıştığını söylüyordu Perlman hikayelerini anlatırken öyle de oldu gerçekten. Dilerseniz hikayeleri Ithzak Perlman’ın instagram hesabından dinleyebilirsiniz. 

Oktay Dalaysel 2020’de 82 yaşında hayata veda etti.

CSO’da 40 yılı aşkın süre keman sanatçılığı yapan ve uzun yıllar başkemancı olarak sanat yaşamını sürdüren Oktay Dalaysel, 2020 yılında aramızdan ayrıldı.

 CSO’nun uzun yıllar başkemancılığını yapan keman sanatçısı Oktay Dalaysel, 1958’de Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümünden mezun olduktan sonra Almanya’da Freiburg Yüksek Müzik Okulunda öğrenim görmüştü.

2020’de yaşadığımız salgında kaybettiklerimizi tarih uzun yıllar yazacak ve biz de bu acıyı içimiz de uzunca bir süre belki de sonsuza dek taşıyacağız. Bu yazımda sizlere 2020’nin önemli birkaç klasik müzik haberini yazmaya çalıştım çünkü daha fazlası buraya sığmayacak kadar fazla bildiğiniz üzere. 

Hepimiz zincirin birer halkasıyız

Sanatsal açıdan müzisyenlerin yaşadıkları zorlukları anlayabilmek o kadar zor ki. Anlıyoruz desek bile anlayamayız elbette. Maddi manevi çok yıprandılar, sağlık çalışanları kadar olmasa da müzisyenler de ömürlerinin sınavını verdiler diye düşünüyorum. En üzücü olan ise ben bu yazıyı yazarken hala bu sınavı vermeye çalıştıkları. Hepimiz büyük bir sınav veriyoruz. Elbette parter bir klasik müzik dergisi olduğundan ben müzisyenlere değiniyorum. Diğer tüm sektörlerin de neler yaşadığını hepimiz üzülerek gözlemliyor elimizden geldiğince birbirimize destek olmaya çalışıyoruz. 

2020 yılında şunu çok iyi öğrendik. Hepimiz zincirin birer halkasıyız, çalışan, çalışmayan herkes, tüm sektörler, birimiz koptuğunda bu zincirden, hepimiz etkileniyoruz, eksiliyoruz. Hangi alan olursa olsun herkes ama herkes farklı etkilendi bu yıldan. 

Müzisyenlerin, sanatçıların, en önemli etkileri ise, hepimizi tıpkı sağlık çalışanlarımız gibi yaşama bağlamak oldu. Doktorlar bedenlerimizle ilgilenirken, sanatçılar da ruhlarımızı, zihinlerimizi iyileştirdiler. Bizlere umut verdiler, bizleri sakinleştirdiler. Evde kaldığımız her günü daha güzel geçirmemize, büyük katkı sağladılar. 

2020 yılını öyle ya da böyle bitirirken, klasik müzik adına o kadar çok şey yaşandı ki buraya yazmakla bitiremem.Gelecek yeni yılın hepimiz için güzel bir yıl olmasını diliyorum. Sağlıklı geçen, sanatla,müzikle geçen, sevdiklerimizle birlikte geçen ve neşeli bir yıl. 

2021’de yine eskisi gibi sabah uyandığımızda, akşam gideceğimiz konserin heyecanı ile uyanmak dileğiyle… 

Sağlıkla kalın..

Barcelona’da The Uceli Quartet : https://www.youtube.com/watch?v=i9BRbtIgipQ

John Cage’in Eseri’nin Akor Değişimi: https:https://www.youtube.com/watch?v=LBZ-3Ob9-7k

YORUM YAP

Your email address will not be published.